Kurzy

EV 42 Quo vadis, plasty?

Cílová skupina
učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, pedagogové volného času, asistenti pedagoga
Předmět
Environmentální výchova
Počet vyučovacích hodin
6 (1 vyučovací hodina = 45 min.)

Kurz se zaměřuje na environmentální aspekty plastů a jejich roli v cirkulární ekonomice. Účastníci se seznámí s klíčovými výzvami a možnostmi, jak mohou plasty přispět k udržitelnému rozvoji a ochraně životního prostředí. Kurz se zaměřuje na historický vývoj polymerů, jejich výhody oproti tradičním materiálům a jejich schopnost podpořit cirkulární ekonomiku. Důraz bude kladen na rozpoznání efektivní recyklace, odlišování mezi skutečně udržitelnými přístupy a populárními mýty o plastech.

Účastníci budou mít možnost se zapojit do praktických ukázek, včetně her, videí a soutěží, které jim ukážou, jak správně pracovat s plasty, jejich recyklovatelností a ekologickým přínosem. Seminář je určen všem pedagogům, kteří chtějí začlenit environmentální aspekty do výuky a seznámit své studenty s odpovědným používáním plastů v souladu s Průmyslem 5.0 a principy udržitelnosti.

Jak mohou plasty přispět k udržitelné budoucnosti? A jaká je jejich role v cirkulární ekonomice? Plasty, ač často kritizované, jsou neodmyslitelnou součástí moderního světa a mohou hrát klíčovou roli v ochraně životního prostředí – pokud s nimi zacházíme správně. Přijďte se dozvědět, jaké možnosti nabízejí plasty v udržitelném rozvoji a jak je lze využít v intencích cirkulární ekonomiky a Průmyslu 5.0.

Plasty v historii a současnosti: Jak nahradily přírodní materiály, od slonoviny po hedvábí, a jak mohou podporovat udržitelnost (1 hodina).
Proč jsou polymery klíčem k udržitelným řešením: Lepší vlastnosti než sklo, papír nebo slitiny kovů – a nižší environmentální zátěž při správném použití (1 hodina).
Cirkulární ekonomika v praxi: Pravdy a mýty o recyklaci plastů. Naučíte se rozpoznat skutečně efektivní přístupy od „recyKeců“ (2 hodiny).
Praktické ukázky a inspirace: Videoukázky, hry a soutěže, které vám přiblíží environmentální přínosy plastů a možnosti jejich recyklace (2 hodiny).

Seminář je zaměřen na pedagogy všech stupňů vzdělávání a asistenty pedagoga. Získáte nejen odborný pohled na polymery a jejich environmentální potenciál, ale i inspiraci, jak toto téma zapojit do výuky s důrazem na odpovědné zacházení s materiály a udržitelný rozvoj.

Přidejte se a zjistěte, jak mohou plasty hrát důležitou roli v ochraně planety!

Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...

Brno 07.02.2025, 9:30–14:30

místo konání bude upřesněno na pozvánce

2 050 Kč

 objednat

IT 54 Jak jednoduše oživit klasickou prezentaci interaktivními prvky a zvýšit motivaci studentů

Lektor/ka kurzu
Bc. Petr Chamula
Cílová skupina
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé SOŠ a SOU, učitelé gymnázií, učitelé VOŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, učitelé ZUŠ a SUŠ, pedagogové volného času, výchovní poradci
Předmět
Informatika
Počet vyučovacích hodin
8 (1 vyučovací hodina = 45 min.)

Během semináře budou nastíněny nové možnosti prezentace učiva skrze technologie. Účastník bude seznámen s aplikacemi, které jsou vhodným prostředkem pro zvýšení interaktivity prezenční i distanční výuky a zvýšení motivace žáků i vyučujících. Zejména pak s aplikací Nearpod.

První část semináře je věnována diskuzi o motivaci žáka ke studiu a možnostem jejího pozitivního ovlivnění pomocí vhodného použití technologií a aplikací. Zmíněna bude také motivace učitele při výuce za použití technologií.

V hlavní části semináře se zaměříme na aplikaci Nearpod jako hlavní prostředek k obohacení prezentací o interaktivní prvky. Účastníci poznají aplikaci Nearpod a její možnosti nejprve z pohledu žáka. Bude jim prezentována vzorová lekce vytvořená v programu MS PowerPoint obohacená o ankety, kvízy, otevřené otázky, virtuální prohlídky apod. vytvořené skrze aplikaci Nearpod. Zároveň uvidí aplikaci z pohledu vyučujícího a její možnost nahlédnout do práce žáků a okamžitě jim poskytnout zpětnou vazbu. V další části si budou účastníci moci vyzkoušet vytvoření vlastní lekce a ve dvojicích cvičně otestovat funkčnost aplikace. Posluchači budou následně seznámeni s funkcí „Reports“, která jim po vyučovací hodině umožní nahlédnout do výsledků jednotlivých žáků a případně jejich počínání ohodnotit.

V poslední části semináře se účastník seznámí s možností vytvoření prezentace v aplikaci Google Slides s integrací aplikace Nearpod. Dále bude seznámen s možnostmi virtuální tabule a jejím využitím v prezenční i distanční výuce. Závěrečná část bude věnována diskuzi a použití ostatních aplikací ve výuce a jejich případnému spojení s aplikací Nearpod.

  • Žák a motivace k výuce (45 minut)
  • Aplikace Nearpod – teoretická část (90 minut)
    • Seznámení s aplikací
    • Ukázka vzorové lekce
    • Popis funkcí
    • Ukázka integrace s ostatními aplikacemi
  • Aplikace Nearpod – praktická část (90 minut)
    • Praktické vytvoření interaktivní lekce z klasické PowerPoint prezentace
    • Otestování funkčnosti lekce ve dvojicích
    • Seznámení s funkcí Reports
  • Nearpod a Google Slides (45 minut)
    • Integrace aplikací a ukázka vytvoření lekce ve Slides jako náhradě za MS PowerPoint
  • Virtuální tabule a její využití (30 minut)
  • Tipy na ostatní aplikace k obohacení výuky (60 minut)

Detailní informace o kurzu: vzdělávací cíl, charakteristika, požadavky na účastníky,...

Brno 09.06.2025, 9:00–16:00

místo konání bude upřesněno na pozvánce

2 550 Kč

 objednat

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.

descartes
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace