PP 671 Techniky zvládání a prevence smyslového přetížení u žáků ve školním prostředí

Předmět
Pedagogika a psychologie
Cílová skupina
učitelé MŠ, učitelé 1. stupně ZŠ, učitelé 2. stupně ZŠ, vychovatelé školských zařízení, ředitelé škol a školských zařízení, pedagogové volného času, výchovní poradci, učitel - metodik prevence, speciální pedagogové, psychologové, asistenti pedagoga
Počet vyučovacích hodin
8 (1 vyučovací hodina = 45 minut)

DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.


Obsah akce

Cílem praktického semináře je seznámit pedagogické pracovníky s problematikou smyslového přetížení u žáků. Seminář přináší pedagogům praktické informace, techniky          a ukázky, díky kterým načerpají inspiraci, jak začlenit prvky smyslové integrace do svých hodin a tím předcházet problémovému chování žáků způsobeného smyslovým přetížením.

Obsahem vzdělávacího semináře je teoretická i praktická část část, které zahrnuje vysvětlení pojmů smyslové přetížení a senzorická integrace, hypersensitivita a hyposenzitivita. Zabývat se budeme také jednotlivými smysly, kterými člověk získává a zpracovává informace. Účastníkům budou v krátké formě předány informace o typech žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, kterých se smyslové přetížení může týkat a jaké jsou jeho projevy, se kterými se pedagog může v rámci vyučování u těchto žáků potkat.

V další praktické části budou pedagogičtí pracovníci seznámení s relaxačními technikami, pomůckami a aktivitami, které mohou začlenit do vyučování. V rámci této části si účastníci mohou jednotlivé aktivity sami vyzkoušet.

Obsahem praktické části jsou také ukázky práce s žáky s jednotlivými typy speciálních vzdělávacích potřeb (PAS, ADHD, poruchy učení, žáci s poruchou smyslového zpracování)      a typy pro vytvoření relaxačního koutku ve třídě.

Cílem vzdělávacího semináře není pouze teorie, ale především předání praktických informací a rad o tom, jak může pedagog pomoci žákům s obtížemi ve smyslovém zpracování a tím je podpořit ve spokojeném fungování v třídním kolektivu.

 

  • Úvod
  • představení lektorů a účastníků
  • představení cílů a očekávání od vzdělávací akce

Dílčí hodinová dotace: cca 1 hodina

 

  • Teoretická část
  • vysvětlení pojmů smyslové přetížení a senzorická integrace, hypersensitivita a hyposenzitivita;
  • diskuze o jednotlivých smyslech, kterými člověk získává a zpracovává informace;
  • předání informací o typech žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, kterých se smyslové přetížení může týkat a jaké jsou jeho projevy.

Dílčí hodinová dotace: cca 2 – 3 hodiny

  • Praktická část
  • seznámení s relaxačními technikami, pomůckami a aktivitami, které mohou pedagogové začlenit do vyučování;
  • možnost vyzkoušení jednotlivých aktivit a pomůcek;
  • ukázky práce s žáky s jednotlivými typy speciálních vzdělávacích potřeb (PAS, ADHD, poruchy učení, žáci s poruchou smyslového zpracování);
  • typy pro vytvoření relaxačního koutku ve třídě;
  • práce ve skupině: na základě kazuistiky žáka vybrat aktivity vhodné pro předcházení smyslového přetížení.

Dílčí hodinová dotace: cca 3 hodiny.

  • Zpětná vazba a reflexe
  • diskuse o tom, co se účastníci naučili a zpětná vazba;
  • rozloučení.

Dílčí hodinová dotace: cca 1 hodina


Vzdělávací cíl

Cílem vzdělávacího semináře je pomoci pedagogickým pracovníkům orientovat se v problematice smyslového přetížení a jeho projevech, rozpoznat smyslové přetížení u žákaa nalézt vhodné techniky a aktivity, které působí preventivně.


Pro účastníky

Co si mají účastníci donést s sebou

karimatky / podložky na cvičení

Brno, 02.06.2025, 9:00–16:00

místo konání bude upřesněno na pozvánce

2 550 Kč

 objednat

Olomouc, 09.06.2025, 9:00–16:00

místo konání bude upřesněno na pozvánce

2 550 Kč

 objednat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace