DESCARTES, v.o.s. si vyhrazuje právo změnit termín konání akce, pokud bude nutné. O změně termínu se účastníci dozví s dostatečným časovým předstihem prostřednictvím pozvánky.
Sledování procesů a změn v životním prostředí, v potravinách nebo v lidském těle se dosud nejčastěji provádí tak, že se odebere vzorek, který se transportuje do laboratoře, kde se po chemických a fyzikálních úpravách provede stanovení změny určité látky pomocí nákladných přístrojů jako je plynová nebo kapalinová chromatografie ve spojení s hmotnostním spektrofotometrem. Časově náročnému odběru a transportu vzorků do laboratoře a chromatografickým analýzám se můžeme vyhnout použitím senzorů. Senzory měří přímo na místě a zjištěné údaje mohou být přenášeny bezdrátově pro další zpracování a vyhodnocování. Chemické reakce probíhající v živých buňkách mají dvě základní vlastnosti, které jsou požadované od analytických reakcí – selektivitu a vysokou účinnost. Živá buňka i její části tak mohou být využity jako indikátory, detektory a obecně citlivé elementy při měření fyzikálních veličin a chemického složení za podmínek, které nevedou ke zničení biologického materiálu.
Cílem je seznámit účastníky s monitorováním procesů pomocí senzorů, zejména optických senzorů a biosenzorů. Biosenzory se používají k monitorovíní kontaminace potravin, životního prostředí, procesů v bioreaktorech i v lidském organismu. Součástí přednášek bude i úvod do vedení světla optickými vlákny a výroby optických vláken.